Ako nakrúcať video mobilom

Pre niekoho sa môže zdať nakrúcanie videa mobilom jednoduchá záležitosť. V princípe sa s tým dá súhlasiť, ak robíme jednoduché video kamarátov, ktorí sa snažia byť vtipní. No ak chceme robiť film, mal by mať určitú úroveň hodnú žiaka AMT :)
Mal byť mať scenár ako predlohu, z ktorej si pripravíme storyboard. Podľa neho môžeme potom nakrúcať. Pri nakrúcaní platí základné pravidlo- videá nakrúcame vždy na ŠÍRKU!
Inak to dopadne takto:

My však chceme pri nakrúcaní využiť celú šírku obrazu, nie len stred. Aj kvôli kompozičným pravidlám, ktoré sme sa učili.
Máme teda scenár a storyboard. Storyboard však počíta s tým, že sa menia veľkosti záberov a teda, že video bude strihané. Existujú 2 možnosti strihu:
1. V počítači

2. Priamo pri nakrúcaní.

Prvú možnosť poznáte všetci, lebo to sme si prebrali v škole. Existuje mnoho aplikácií, ktoré umožňujú strih priamo v mobile. Ja som si vyskúšal Video maker (alebo Video Guru). Je to jednoduchá aplikácia, kde môžete strihať podobne ako v počítači. Môžete vkladať videá, skracovať ich, spomaľovať, pridávať hudbu alebo komentár, stišovať ruchy, vkladať titulky, rôzne efekty a pod. Treba sa s ňou naučiť pracovať, ale verím že pre takých šikovných žiakov ako mám ja, to problém nebude :)

Druhá možnosť je však taká, ktorú sme nepreberali, no teraz je veľmi vhodné, aby sme sa s ňou trochu bližšie oboznámili.
Strihanie priamo pri nakrúcaní (inak aj strih v kamere) znamená, že záznam pri nakrúcaní v mobile nezastavíme, ale len pauzneme. Zmeníme záber na ďalší v storyboarde a stlačíme pokračovať. Ak skončí daný záber, znova pauzneme, záber zmeníme a znova stlačíme pokračovať. Takto pauzujeme nahrávanie, meníme zábery až do konca nakrúcania. Potom stlačíme stop. Vo výsledku dostaneme hotové video bez nutnosti strihu.
Pozor! Toto nakrúcanie je náročnejšie na prípravu. Scénu a herca si musíte pripraviť vopred, aby bolo nakrúcanie čo najplynulejšie. Hudbu k videu nemusíte pridávať. Ak však budete chcieť hudbu doplniť, tak mi do mailu napíšte akú hudbu si tam predstavujete. Rovnako je to aj s titulkami. Buď ich doplním ja alebo si ich napíšete na papier a nakrútite.
Ak Vaša predvolená aplikácie v mobile nemá funkciu pauzy záznamu, tak odporúčam stiahnuť si z Obchod Play aplikáciu Camera MX.

Táto forma nakrúcania je síce náročnejšia, ale učí tvorcu k tomu, aby si lepšie urobil prípravu vopred a presne rozmyslel, kedy bude strihať (teda pauzovať záznam) medzi zábermi. Príklad toho, že sa to dá:
Autor Roman GombalaPri nakrúcaní odporúčam používať na mobil stojan, aby boli zábery čo najstatickejšie. Keďže nie každý má doma držiak na mobil, posielam link na video ako si doma vyrobiť jednoduchý držiak mobilu. Je tam hneď niekoľko nápadov, tak si môžete vybrať podľa Vašich možností. Prípadne si môžete vymyslieť nejaký držiak aj sami. Môžete mi potom poslať video, ako ste si taký držiak vyrábali :o)

Veľa šťastia!